ماژول های هوشمند SmartMax

ماژول‌های هوشمند Smart Max به عنوان بخشی از بستر یکپارچه اینترنت اشیاء ParsLand IoT وظیفه جمع‌آوری و ارسال اطلاعات فرآیندهای صنعتی را بر عهده دارند که در ادامه شرح مختصری از امکانات ماژول‌ها ارائه می‌گردد:

ماژول هوشمند مدل Insmart plc+ c11

ماژول هوشمند مدل Insmart plc+ c11

امکانات سخت‌افزاری

این ماژول‌ها دارای طراحی و ساخت ویژه جهت کارکرد دائم در محیط‌های صنعتی بوده و با داشتن درگاه‌های سخت‌افزاری مانند RS232، RS485 و اترنت (Ethernet) قابلیت اتصال به بستر اتوماسیون صنعتی و دیگر تجهیزات صنعتی را فراهم می‌کنند.

پلتفرم اینترنت اشیاء ParsLand IoT

ارتباطات

نصب DIN-rail در داخل تابلوهای صنعتی بدون هر گونه دخالت در ساختار کنترلی موجود از قابلیت‌های ماژول‌ها بوده و با پشتیبانی از پروتکل‌های رایج در صنایع مانند Modbus ASCII، Modbus RTU، Modbus TCP/IP، PROFINET ، HostLink و غیره قادر هستند از انواع سنسور، ترانسمیتر، PLC، PID-Controller و یا هر تجهیزی که قابلیت اشتراک‌گذاری دیتا را دارد اطلاعات را برداشت کرده و به سمت کلود ارسال نمایند.

ارسال دیتا

این ماژول‌های پیشرفته امکان ارسال دیتا با روش‌های مختلف را دارند که شامل موارد ذیل می‌باشد:

1- ارسال توسط شبکه سلولی (Cellular network) با استفاده از SIM Card که برای محل‌های فاقد هر گونه دسترسی محلی به اینترنت و ماژول‌هایی که به تنهایی نصب می‌شوند مناسب است.

2- ارسال توسط وای‌فای Wi-Fi و برای تعداد محدودی ماژول که در یک محل نصب شده به کار می‌رود.

3- ارسال با استفاده از شبکه محلی که در صورت ‌مجهز بودن کارخانه به زیرساخت شبکه محلی با استفاده از پورت Ethernet موجود روی ماژول اطلاعات را می‌توان در بستر شبکه منتقل کرد و برای مواردی که چندین ماژول در مکان‌های مختلف نصب گردیده مناسب می‌باشد.

پلتفرم اینترنت اشیاء ParsLand IoT

عدم دسترسی به اینترنت

ماژول‌های Smart Max این قابلیت را دارند که در صورت قطع شدن یکی از مسیرهای ارسال دیتا به طور خودکار با توجه به اولویت تعریف شده بر روی روش‌های دیگر ارسال سوئیچ کرده و اگر به هر دلیل ارتباط برقرار نشد برای جلوگیری از مخدوش شدن اطلاعات آن را در حافظه داخلی ذخیره نموده تا در هنگام ارتباط مجدد اطلاعات ذخیره شده را ارسال نمایند.

امنیت در اینترنت اشیاء

بحث امنیت در زیرساخت و همچنین امنیت ارسال و دریافت اطلاعات یکی از دغدغه‌های اصلی در اینترنت اشیاء می‌باشد به خصوص زمانی که با محیط‌های صنعتی سر و کار داریم حساسیت‌ها بیشتر می‌شود. مجموعه ParsLand IoT با درک این موضوع جهت پوشش حداکثری امنیت سه لایه رمزگذاری برای دیتا در نظر گرفته است که برای اطمینان بیشتر ارتباطات از سطح ماژول رمزگذاری شده و برای هر ماژول رمزنگاری‌ها به صورت منحصر به فرد و با الگوهای تصادفی پیشرفته انجام می‌شود.

علاوه بر روش رمزگذاری AES (Advanced Encryption Standard) و روش JWT (JSON Web Tokens) یک لایه مضاعف رمزگذاری به نام X-Code که توسط ParsLand IoT توسعه داده شده بر روی دیتا اعمال می‌گردد تا اطلاعات در بستری امن منتقل و ذخیره شود.

ماژول‌های افزایشی

ماژول‌های Smart Max علاوه بر مجهز بودن به پورت‌های سریال (RS232/ RS485) و اترنت (Ethernet) که به طور همزمان فعال بوده و قادر هستند با تجهیزات مختلف ارتباط داشته باشند همچنین در صورت نیاز توسط پورت‌های موجود یا به صورت بی‌سیم (Wi-Fi و Bluetooth) با انواع ماژول‌های افزایشی (Expansion Module) محدودیت ارتباط با تجهیزات فاقد اشتراک‌گذاری دیتا یا سیگنال‌های آنالوگ 0 تا 10 ولت یا 4 تا 20 میلی‌آمپر رفع گردد.

تنظیمات اولیه مورد نیاز ماژول‌ها از طریق راه دور توسط محیط پلتفرم امکان‌پذیر می‌باشد همچنین با توجه به قابلیت وب‌سرور توسط Wi-Fi در ماژول‌ها، انجام تنظیمات اولیه در محل به وسیله تلفن همراه یا کامپیوتر نیز در اختیار است.

پلتفرم اینترنت اشیاء ParsLand IoT

به‌روزرسانی

نکته قابل توجه امکان به‌روزرسانی از راه دور Firmware ماژول‌ها توسط قابلیت OTA (Over The Air) می‌باشد تا تضمین کند همواره ماژول‌ها از آخرین ورژن فریمور بهره خواهند برد. در کنار آن نصب فیزیکی و راه‌اندازی آسان ماژول‌ها و تعریف پارامترهای مورد نیاز از راه دور جهت برداشت دیتا توسط پلتفرم اینترنت اشیاء IoT Toolbaox و نمایش پارامترها و اطلاعات مورد نیاز بر روی LCD ماژول‌ها (در نوع حاوی LCD) باعث می‌شود ماژول‌های هوشمند Smart Max به عنوان بخشی از بستر یکپارچه اینترنت اشیاء ParsLand IoT ضمن کاربری آسان ارسال امن اطلاعات را با خیالی راحت در اختیار صنایع قرار دهند.